Priemerný čistý majetok domácností na Slovensku 2026: podľa veku, kvintilu a kraja

· Zverejnené dňa

Koľko majú slovenské domácnosti čistého majetku? Podľa najnovšieho dostupného zisťovania Národnej banky Slovenska a Európskej centrálnej banky (HFCS, referenčný rok 2021) bolo mediánové čisté bohatstvo 96 959 eur a priemerné 126 168 eur. Oproti roku 2017 to je rast mediánu o 38 % (v reálnom vyjadrení o 25 %), ktorý ťahali hlavne ceny nehnuteľností.

Stručne zhrnuté

Podľa NBS (HFCS 2021) je mediánové čisté bohatstvo slovenskej domácnosti 96 959 eur, priemer 126 168 eur. Najviac majú domácnosti vo veku 55 až 64 rokov (medián 128 733 eur). Až 89,7 % domácností vlastní hlavné bývanie, čo tvorí 74,4 % reálnych aktív.

Čísla nižšie ukazujú, ako sa majetok líši podľa veku, kvintilu bohatstva, kraja a štruktúry aktív. Zdrojom sú oficiálne tabuľky NBS a ECB. Piata vlna (údaje za rok 2023) už vyšla, no NBS v zverejnenom komentári neuvádza absolútne hodnoty, preto ich nižšie nájdete len ako zmenu oproti roku 2021. Stav k októbru 2026.

Celkový obraz: medián a priemer

Čisté bohatstvo je hodnota aktív po odpočítaní dlhov.

1. Medián čistého bohatstva: 96 959 eur

V roku 2021 mala polovica slovenských domácností čisté bohatstvo nižšie a polovica vyššie než 96 959 eur. V roku 2017 to bolo 70 302 eur, v roku 2014 50 316 eur. Za sedem rokov sa medián takmer zdvojnásobil.1

2. Priemer 126 168 eur je o 30 % nad mediánom

Priemerné čisté bohatstvo bolo 126 168 eur, v roku 2017 približne 104 000 eur. Priemer je vyšší, lebo ho zvyšujú majetnejšie domácnosti. Pre posúdenie typickej situácie je spoľahlivejší medián.2

3. Slovensko je v druhej tretine rebríčka európskych krajín

Podľa NBS bol medián čistého bohatstva v krajinách HFCS od 31 300 eur v Lotyšsku po 717 700 eur v Luxembursku. Slovensko s 97 tisíc eur skončilo v druhej tretine, podobne ako Portugalsko, Česko a Grécko. Medián eurozóny bol 123 500 eur.3

4. Podľa novej vlny (2023) vzrástlo bohatstvo nominálne o takmer 30 %

NBS na základe zisťovania z konca roka 2023 uvádza, že čisté bohatstvo typickej domácnosti vzrástlo od roku 2021 nominálne o takmer 30 %, reálne približne o 4 %. Domácnosti vo veku 45 až 54 rokov patria k najbohatším a majú reálny nárast 15 %, kým 16 až 34-ročné zaznamenali reálny pokles o približne 16 %. Podiel horných 10 % domácností stúpol z 33 % na 36 %.4

5. Najnižšia majetková nerovnosť v eurozóne

NBS uvádza, že Slovensko malo v roku 2021 najnižšiu majetkovú nerovnosť (Giniho index) spomedzi krajín HFCS. Vysoké vlastníctvo nehnuteľností rozdiely zmierňuje. NBS však upozorňuje, že prieskumy často nezachytia úplne najbohatších.5

Čisté bohatstvo podľa veku

Hodnoty sa týkajú veku referenčnej osoby domácnosti.

6. Do 34 rokov: medián 71 468 eur, rast o 112 % od roku 2017

Mladé domácnosti (16 až 34 rokov) mali v roku 2021 medián 71 468 eur, priemer 84 259 eur. Od roku 2017 vzrástol medián nominálne o 112 %, hlavne vďaka rastu cien bývania. Hlavné bývanie vlastní viac ako 80 % mladých domácností.6

7. 55 až 64 rokov: najvyšší medián 128 733 eur a priemer 172 153 eur

Najviac majú domácnosti pred dôchodkom: medián 128 733 eur, priemer 172 153 eur. Tieto domácnosti držia 28,1 % celkového čistého bohatstva. Je to zároveň skupina s najväčším podielom majetku.7

8. 65 až 74 rokov: 100 765 eur, od 75 rokov: 82 460 eur

V dôchodkovom veku medián klesá: 100 765 eur (65 až 74) a 82 460 eur (od 75 rokov, priemer 96 440 eur). Zodpovedá to teórii životného cyklu: majetok sa kumuluje do určitého veku a potom klesá.8

9. Očakávaná dĺžka života pri narodení je 78,4 roka

V roku 2024 bola očakávaná dĺžka života 78,4 roka, u mužov 75,2 a u žien 81,7 roka. Majetok sa preto v rodinách drží dlhšie a dedí neskôr.9

Rozloženie bohatstva: kvintily

Domácnosti zoradené od najchudobnejších po najbohatšie, rozdelené na päť skupín po 20 %.

10. Najbohatšia pätina: medián 245 321 eur a 48,9 % bohatstva

Horný kvintil čistého bohatstva má medián 245 321 eur (priemer 309 381 eur) a drží 48,9 % celkového čistého bohatstva. Druhý najvyšší kvintil má 141 979 eur a 22,7 %. Spolu tieto dva kvintily držia zhruba 72 % bohatstva.10

11. Stredný kvintil: 97 052 eur, najnižší 16 712 eur

Stredný (tretí) kvintil má medián 97 052 eur a 15,6 % bohatstva, druhý 63 135 eur (10,0 %). Najnižšia pätina má medián len 16 712 eur a 2,8 % bohatstva. Prvé tri kvintily spolu držia menej ako 30 %.11

12. Hranice kvintilov: 42 000, 80 762, 118 000 a 176 498 eur

NBS uvádza, že hranice medzi kvintilmi čistého bohatstva sú na Slovensku 42 000 eur, 80 762 eur, 118 000 eur a 176 498 eur. Domácnosť s majetkom nad 176 498 eur patrí do najbohatšej pätiny slovenských domácností. V eurozóne je tá hranica 383 228 eur.12

Regióny, bývanie a štruktúra majetku

Slovenský majetok je viazaný najmä v nehnuteľnostiach.

13. Bratislavský kraj 134 860 eur, žilinský 118 000 eur, banskobystrický 71 883 eur

Podľa regionálnej tabuľky HFCS má Bratislavský kraj medián 134 860 eur, Žilinský 118 000 eur a Trnavský 101 513 eur. Najnižšie hodnoty majú Banskobystrický (71 883 eur) a Nitriansky kraj (81 625 eur).13

14. Vlastné bývanie má 89,7 % domácností, nájomníci len 5 500 eur

Hlavné bývanie vlastní 89,7 % domácností. Vlastníci bez hypotéky majú medián 114 010 eur, s hypotékou 89 442 eur, nájomníci len 5 500 eur. Rozdiel ukazuje, že väčšina majetku je na Slovensku viazaná v nehnuteľnostiach.14

15. Hlavné bývanie tvorí 74,4 % reálnych aktív

Reálne aktíva vlastní 96,8 % domácností. Hlavné bývanie z nich tvorí 74,4 %, ďalšie nehnuteľnosti 13,4 %, vozidlá 5,7 % a podnikanie 5,9 %. NBS uvádza, že nehnuteľnosti tvoria približne 80 % všetkých aktív.15

16. Finančné aktíva: 94,3 % domácností, ale vkladov je 76 %

Nejaké finančné aktívum má 94,3 % domácností, vklad 93,9 %. Podielové fondy vlastní 4,4 % a akcie 1,8 %. Vklady tvoria 76 % hodnoty finančných aktív, doplnkové dôchodkové sporenie a životné poistenie 11 %.16

17. V roku 2024 zomrelo 53 876 ľudí, väčšinu tvoria starší

Podľa Eurostatu zomrelo na Slovensku v roku 2024 53 876 ľudí. Zhruba 78 % z nich malo 65 a viac rokov (vlastný súčet z tabuľky podľa veku). Majetok týchto domácností teda najviac prechádza na ďalšiu generáciu.17

18. Starších ako 65 rokov je 1 018 725, 18,8 % obyvateľov

K 1. januáru 2025 žilo na Slovensku 1 018 725 ľudí vo veku 65 a viac rokov. V roku 2015 ich bolo 756 879. Skupina s najvyšším majetkom v dôchodkovom veku preto rastie.18

19. Dlh má 38,9 % domácností, hypotéku 25,4 %

Dlh má 38,9 % domácností, hypotéku 25,4 % (medián 35 249 eur). Nehypotekárny dlh (najmä spotrebiteľské úvery) malo 17,6 % domácností. Čisté bohatstvo je preto nižšie ako hodnota aktív.19

20. Podľa Eurostatu býva vo vlastnom 93,1 % ľudí

Prieskum EU-SILC 2024 uvádza 93,1 % obyvateľov bývajúcich vo vlastnom, pričom v EÚ je to 68,4 %. Slovensko je tak medzi krajinami s najvyšším vlastníctvom bývania.20

Vzdelanie a zamestnanie

Rozdiely v majetku sprevádzajú aj postavenie na trhu práce.

21. Vysokoškolské vzdelanie: medián 134 490 eur, základné: 42 835 eur

Domácnosti s vysokoškolsky vzdelanou referenčnou osobou majú medián 134 490 eur, so stredoškolským vzdelaním 93 238 eur a so základným 42 835 eur. Rozdiely vo vzdelaní teda zodpovedajú trojnásobným rozdielom v majetku.21

Čisté bohatstvo slovenskej domácnosti je z veľkej časti byt alebo dom, preto sa rozhodnutie o tom, kto ho po vás zdedí, týka takmer každého. Svoju vôľu si môžete jednoducho určiť v online formulári na závet. Pozrite si aj články Ako napísať závet, Vlastnoručný závet a Daň z dedičstva.

Použite tieto údaje

Prevádzkujete webovú stránku alebo píšete článok? Odkážte na tento prehľad pomocou hotového úryvku:

HTML

<a href="https://vzorzavetu.sk/blog/cisty-majetok-domacnosti-slovensko-vek-percentil/">Priemerný čistý majetok domácností na Slovensku 2026: podľa veku, kvintilu a kraja</a>, Vzor Závetu

Citujte tieto štatistiky

Všetky čísla môžete voľne použiť vo vlastných článkoch, štúdiách alebo prezentáciách, prosím s uvedením zdroja a odkazom na túto stránku. Vyberte formát citácie a skopírujte ho jedným kliknutím:

APA

Kuch, M. (2026). Priemerný čistý majetok domácností na Slovensku 2026: podľa veku, kvintilu a kraja. Vzor Závetu. https://vzorzavetu.sk/blog/cisty-majetok-domacnosti-slovensko-vek-percentil/

MLA

Kuch, Max. "Priemerný čistý majetok domácností na Slovensku 2026: podľa veku, kvintilu a kraja" Vzor Závetu, 2026, vzorzavetu.sk/blog/cisty-majetok-domacnosti-slovensko-vek-percentil/

Chicago

Kuch, Max. "Priemerný čistý majetok domácností na Slovensku 2026: podľa veku, kvintilu a kraja" Vzor Závetu, 2026. https://vzorzavetu.sk/blog/cisty-majetok-domacnosti-slovensko-vek-percentil/

Často kladené otázky

Aké je priemerné čisté bohatstvo slovenskej domácnosti?

Podľa HFCS 2021 (NBS) je priemerné čisté bohatstvo domácnosti 126 168 eur a medián 96 959 eur. Medián je vhodnejší na posúdenie typickej domácnosti.

Ktorá vekové skupina má najviac majetku?

Domácnosti, v ktorých má referenčná osoba 55 až 64 rokov: medián 128 733 eur a priemer 172 153 eur (HFCS 2021).

Koľko slovenských domácností vlastní bývanie?

Podľa HFCS 2021 vlastní hlavné bývanie 89,7 % domácností. Eurostat (EU-SILC 2024) uvádza 93,1 % obyvateľov bývajúcich vo vlastnom, v EÚ je to 68,4 %.

Zdroje

Max Kuch

O autorovi

Max Kuch

Max Kuch je zakladateľ projektu Vzor Závetu, píše o závetoch, dedičskom práve a plánovaní dedičstva na Slovensku. Na tento účel vyhodnocuje oficiálne štatistiky a verejné zdroje.

Váš osobný návrh závetu za 15 minút

Odpovedzte na pár jednoduchých otázok a získajte návrh šitý na mieru vašej situácii, ihneď ako PDF, Word a OpenOffice.

Vytvoriť závet

Na mieru · Právne podložené · Ihneď na stiahnutie

Časté otázky

Samotný návrh je pomôcka pri formulácii a ešte nie je právne platný. Závet je platný až vtedy, keď ho celý napíšete vlastnou rukou, podpíšete a uvediete deň, mesiac a rok podpisu (§ 476 ods. 2 a § 476a Občianskeho zákonníka). Bez dátumu je závet na Slovensku neplatný. Náš návrh slúži ako predloha na prepísanie.

Slovenský Občiansky zákonník pri vlastnoručnom závete vyžaduje, aby celý text napísal a podpísal sám zostaviteľ (§ 476a). Vytlačený alebo na počítači napísaný závet je platný len so svedkami (§ 476b) alebo ako notárska zápisnica (§ 476c). Pri vlastnoručnom závete svedkov ani notára nepotrebujete.

Neopomenuteľnými dedičmi sú potomkovia zostaviteľa (deti, prípadne vnúčatá). Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, plnoletým aspoň polovica zákonného podielu (§ 479 Občianskeho zákonníka). Ak závet tieto podiely kráti, je v tejto časti neplatný, ak sa potomok neplatnosti dovolá. Potomka možno pripraviť o tento podiel len platným vydedením zo zákonných dôvodov (§ 469a). Náš návrh na to pri formulácii myslí.

Najbezpečnejšie je odovzdať závet do úschovy notárovi, ktorý ho zaeviduje v Notárskom centrálnom registri závetov (NCRZ) vedenom Notárskou komorou Slovenskej republiky. Notár ako súdny komisár v dedičskom konaní register vždy preverí, takže sa závet nestratí. Prípadne ho môžete uschovať na bezpečnom mieste doma a povedať dôveryhodnej osobe, kde je uložený.

Nie. Spoločný závet viacerých zostaviteľov je podľa § 476 ods. 3 Občianskeho zákonníka neplatný. Každý z manželov preto spíše vlastný závet a môže v ňom ustanoviť za dediča toho druhého. Dedičskú zmluvu slovenské právo nepozná.

Áno, kedykoľvek. Závet môžete zrušiť novým závetom, výslovným odvolaním alebo zničením listiny (§ 480 Občianskeho zákonníka). Ak spíšete nový závet, starší sa zrušuje v rozsahu, v akom vedľa neho nemôže obstáť. Najjednoduchšie je v novom závete výslovne uviesť, že všetky predchádzajúce závety odvolávate.

Nie. Naša služba vytvára návrh závetu ako pomôcku pri formulácii. Pri zložitých majetkových pomeroch, vlastníctve firmy alebo pri zložených rodinách odporúčame aj konzultáciu s advokátom so zameraním na dedičské právo alebo s notárom.

Šifrované SSL

Údaje sú v bezpečí

Ochrana údajov

GDPR a zákon č. 18/2018 Z. z.

Podpora

Dostupná e-mailom

Právne podložené

Aktuálna právna úprava